Kameralı kayak gözlüğü yapımı

Kayak yapanlar için birçok profesyonel kameralar olmasına rağmen bunlardan neredeyse hiçbirisi gözlük şeklinde değildir. Bu proje ile ufak çaptaki kameranın kayak gözlüğüne monte edilişi anlatılıyor.

Orijinal sayfasına buradan ulaşabileceğiniz bu proje için gerekli malzemeler ;

* Lehim makinası,
* Dremel kesici aleti,
* Ufak uçlu tornavidalar,
* Kayak gözlüğü,
* Oregon Scientific ATC3K Video Kamera (Buna benzer kameralarda kullanılabilir) ,
* IDE Sabit disk kablosu,


İlk önce kamerayı sökmekle işe başlıyoruz. Bu işlem için kameranın dış plastik kısmını gözden çıkartmanız gerek,

    

Keski aleti ile uygun şekilde kesip içerisindeki elektronik aksama ulaşıyoruz.Kameranın içerisinde elektronik kısım bu üstteki resimdeki gibi. İlk önce yapmamız gereken şey, kameranın optik algılayıcı kısmını, yani uç kısmını ana kartından ayırmak ve araya uzatıcı kablo eklemek. Uzatıcı kablo olarak bilgisayarların içerisindeki IDE sabit disk kablolarını kullanabiliriz.

 

 


Kameranın optik alıcısını IDE kablosu kullanarak uzattık, bunu yaparken lehimle önce mevcut karttan söktük daha sonra IDE kablosuna lehimledik.

Daha sonra kayak gözlüğünün tam ortasında bir delik deliyoruz. Bu delikten de kameranın optik alıcısının ucunu dışarı çıkartıyoruz.Kameranın IDE kablosunu kayak gözlüğünün yanında aşağıdaki gibi çıkartıyoruz.
Kameranın mikrofon kısmını da aynı şekilde ana karttan ayırarak gözlüğün ön tarafına yerleştiriyoruz.
Kameranın optik alıcısı ve mikrofonunu çıkarttıktan sonra geriye 2 parça kalıyor.
Anakartı ve pil yatağı.


Anakartı çıplak bırakmamak gerekiyor, anakartın olduğu kısmı kendi yapabileceğiniz bir plastik kutu içerisine sıkıştırabilirsiniz.Pil yatağını ve anakartı kayak gözlüğünün farklı kenarlarına yerleştirip sabitliyoruz. Bunun için cırt bant kullanabilirsiniz.

Ve gözlüğümüz artık hazır..


Bir cevap yazın