Kaz tüyü çorap yapımı

Eski bir kaz tüyü montun kollarından kaz tüyü çorap yapılabilir. Kaz tüyü çorap özellikle kış dağcılığı için çok kullanışlıdır çünkü çadırın içinde ayağı sıcak tutmasının yanı sıra donmuş ve giymesi zor olan botunuzu giymeden çadır dışında kısa süreliğine karda yürüyebilmenizi sağlar.

Kaz Tüyü Çorap

1.Ne İşe Yarar
Kaz tüyü çorap özellikle kış dağcılığı için çok kullanışlıdır. Çünkü çadırın içinde ayağı sıcak tutmasının yanı sıra donmuş ve giymesi zor olan botunuzu giymeden çadır dışında kısa süreliğine karda yürüyebilmenizi sağlar. Özellikle tuvalet ihtiyacı için veya sadece kar eritmek için kar almaya gitmeden önce bot giymek gerçekten çok sıkıcı olabiliyor. Kaz tüyü çorap sayesinde sadece çadırın fermuarını açıp dışarı çıkmanız yeterli. Ayrıca çantada az yer kapladığı ve hafif olduğu için dağcılık için çok uygundur.
2.Nasıl Yapılır?
a.Kalıp çıkartma
Eskiyen, gövde kısmında büyük kesikler veya yırtıklar olan veya sadece giymekten sıkıldığınız bir kaz tüyü ceketiniz varsa onun kollarından kendinize kaz tüyü çorap yapabilir ve geri kalanından da yeni bir kaz tüyü yelek sahibi olabilirsiniz. Bunun için öncelikle ayak numaranıza göre kendinize bir kalıp yapın. Bunu için bir A4 kağıdına ayağınızın büyüklüğü kadar aşağıdaki şekilde gördüğünüz şekli çizip kesmeniz yeterli olur. Tek bir ayak için iki kalıp şekli çıkartmalısınız ve bu şekillerden birisi diğerinin tam olarak zıt simetriği yani ayna görüntüsü gibi olmalıdır. Örneğin aşağıdaki şekilde beyazla çizilen kalıplar bir sağ bir sol ayak için birer kalıptır. Aynısının simetriği de çıkartılmalıdır.

Kendin Yap, Kaz tüyü çorap, www.kendinyapsitesi.com

b.Kesim
Kalıp yapıldıktan sonra ceketin kollarını gövde ile birleştiren dikiş hattını kesmeden kesip ayırın ve kolları çıkartın. Çıkarttığınız silindir şekilli kolları tekrar keserek açın ki düz olsunlar. Ardından önceden çıkarttığınız kalıbı ceketinizin koluna karşıt renklerle çizin ki keserken rahat çalışabilin. Çizdiğiniz kalıpları kesin. Keserken bir leğenin içinde çalışmanız etrafın kaz tüyü olmasını ve çıkan tüylerin israf olmasını engeller. Artan parçaların içindeki kaz tüylerini bir leğene boşaltın ve onları çorabınız olacak parçaların içine tekrar doldurun ki daha fazla kaz tüyü içeren bir çorabınız olsun.

Kendin Yap, Kaz tüyü çorap, www.kendinyapsitesi.com

c.Dikim
Kaz tüylerini doldurduktan sonra açıkta olan uçlarını dikerek kapatın.

Kendin Yap, Kaz tüyü çorap, www.kendinyapsitesi.com

Hemen ardından iki parçayı tek bir çorap olacak şekilde tekrar dikin.

Kendin Yap, Kaz tüyü çorap, www.kendinyapsitesi.com

Aynı işlemi diğer kol için de yapın ve en son olarak çorabın boyun kısmına eski bir yün veya pamuklu çorabınızdan söktüğünüz bir parçayı dikerek hem daha güzel görünmesini hem de oradan içeri kar veya soğuk girmesini engellemiş olursunuz.

Kendin Yap, Kaz tüyü çorap, www.kendinyapsitesi.com

Ben bu çoraplardan inanılmaz memnun kaldım. Bunları yaptığımdan beri her faaliyete götürüyorum.
Kolay gelsin.Kaynaklar : Eldeki eski eşyalar
İhtiyaç Listesi : Kaz tüyü ceket veya makas, iğne iplik veya dikiş makinesi, eski bir çorap

Bir cevap yazın