Kızılötesi (IR-InfraRed) fotoğraf makinası yapımı

Dijital fotoğraf makinanızı kızılötesi bir fotoğraf makinası haline getirmek isterseniz tam size göre bir proje

Geek Teknik teki bu proje sayesinde fotoğraf makinanızı kızılötesi haline getirebilirsiniz.
Daha önceki projelerimizinden birisinde evdeki web kamerasını nasıl kızılötesi kamera haline getireceğinizden bahsetmiştik. Bu proje de onunla aynı yöntem uygulandığı için aslında yabancı değil. Fakat bu proje de kullandığımız fotoğraf makinasının sağlığı için çok çok dikkatli olmamız gerekmektedir.

Gerekenler; Fotoğraf filmi ve eski bir dijital makina. Eski diyoruz, çünkü bu proje için açtığınız fotoğraf makinanızı kapatamamak da söz konusu.

Öncelikle fotoğraf makinamızı söküyoruz. İçindeki ışık alıcısının olduğu yere ulaşmamız gerek.Sonrasında alıcının olduğu bölgeyi tamamen demonte ediyoruz, ne kadar vida var ise sırası ile söküyoruz. Bu işlemin uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu hatırlatalım.

Üstteki fotoğrafta gördüğünüz gibi, alıcı kısmına artık ulaştık, Bu kısmın üzerini örten bir film tabakası mevcut. Bu tabakayı kaldırarak fotoğraf filmini eklemeniz gerekiyor.


Alıcının olduğu yere dokunmayınız, gözle gözükmeyecek tozlar bile alıcıya zarar verir.Fotoğraf filmini üstteki gibi yerleştiriyoruz.Kızıl ötesi görüşe sahip fotoğraf makinamız artık hazır. Eğer harici olarak ışığa ihtiyaç duyarsak, yine IR ışık kaynağına ihtiyaç var. Bunun için de IR yani kızılötesi led leri kullanarak aşağıdaki gibi kendimize aydınlatma kaynağı yapabiliriz.


11Projenin yayınlandığı siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar : http://geektechnique.org
İhtiyaç Listesi : Fotoğraf filmi, eski dijital fotoğraf makinası

Bir cevap yazın