Kullanılmayan atık sabunlardan SABUN yapımı

Evinizde kullanamadığınız sabunları değerlendirmenin en iyi yollarından birisi hatta belkide en iyisi bu küçük parça lardaki sabunları tekrar büyük bir sabun haline getirmektir. Eğer kimyasal işlemlerle sıfırdan sabun yapmakla uğraşmak istemiyorsanız, bu proje ile atık olan sabunlardan bütün bir sabun yapabilirsiniz.

1 – İlk önce kullanımayan atık sabunları maket bıçağı ile küçük parçalara bölüyoruz, yada bir rende ile iri parçalar halinde rendeliyoruz.

2 – Rendelediğimiz, parçaladığımız sabun artıklarını bir kapta toplayıp karıştırıyoruz.

3 – Daha sonra bu karışımın içerisine bir miktar su koyarak hafifçe karıştırıp ağzını kapatıyoruz. 2 gün boyunca bu karışımı ağzı kapalı bir kapta bekleteceğiz.

4 – İki gün ağzı kapalı bir şekilde beklettiğimiz bu karışımı elimize eldiven giyerek iyice karıştırıyoruz. Hamur yoğurur gibi sıkarak sabunların iyice erimesini sağlıyoruz. Bu arada bu karışımın çok cıvık olmaması gerekli. 1 gün boyunca bu karışımı tekrar bekleteceğiz.

5 – Bir gün boyunca beklettiğimiz bu karışımın içerisine eğer renk vermek istiyorsanız, istediğiniz rengin gıda boyasını ekleyip renklendirebilirsiniz. Ayrıca bu sabun un içerisine farklı kokular için istediğiniz esansları çok fazla abartmadan ekleyebilirsiniz. Hatta karışımın içerisine defne, zeytin, papatya, adaçayı vb. doğal bitkileri ekleyerek içeriğini zenginleştirebilirsiniz.

6 – Hazırladığınız bu karışımı dilediğiniz kalıba dökebilirsiniz. Kalıbı önceden zeytin yağı ile yağlamakta fayda var. Kalıptan taşan kısımları maketbıçağı yada meyve bıçağı ile düzeltebilirsiniz. Kalıplara döktüğünüz bu sabunlara elinizle de çeşitli şekiller verebilirsiniz. Yardımcı olarak dondurma çubuğu, aluminyum tel kullanabilirsiniz.

7 – Kalıba döktüğünüz veya diğer hazırladığınız sabunları kuruttuktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın