Led lambalar ile oda aydınlatması yapımı

Şerit led kullanarak, led ile aydınlanma için bir avize geliştirdim. Tabi ki ana prensip artık malzeme kullanmak, kullanılmayanı değerlendirmek ve aydınlanmaya daha az para vermek.

Bu sitede projelerimi inceleyen arkadaşlar bazı temel prensiplerimin olduğunu hemen anlayacaklardır. “İşi mümkün olduğukadar ucuza mal etmek.” İşte bu görüş doğrultusunda 5 metrelik şerit ledlerden yararlanarak bir ışık kaynağı yaptım.
Jeneratörümü yaparken eski vantilatörleri kullanmıştım. O vantilatörün pervane koruması olan tel kafes çok işime yaradı. Evde asılı bulunan simit tipindeki fluoresans lambanın üzerine tel kafesi vida ile monteledim.Sıra MDF kasnağın yapılmasına geldi. Şerit MDF kasnak şeklinde kıvrılıp japon yapıştırıcı ile sabitlendi. MDF üzerine serit led makara gibi sarıldı. Cereyan girişleri için mdf ye delik açılıp girişler dışarıdan görünmez yerlere verildi.
Her iki led şerit aynı yöntemle yapıştırıldı ve akım kablosu içe verildi.
Neden iki tane led şeridi kullandım? Açıkca söylemem gerekirse bir tanesinin vereceği ışığa güvenemedim. Hemen belirteyim binini ışığı simit lambayı solladı, ikisi birden fazla bile geldi. Laf aramızda insan yaşlandıkça daha aydınlık mekanlardan hoşlanıyor!
İki led şeridi ayrı ayrı veya hep birlikte yakmak için basit bir şema ile bir bağlantı yapıp ana beslenmeyi bizim arabadan çıkma aküye verdim. Akü, gündüz rüzgarla şarj oluyor. Gece aydınlanmayı sağlıyor.
Proje

Bu yazıları okuyan arkadaşlara yardımcı olmak için şu açıklamayı da yapıyım. Jeneratörlerimin her biri alternatif akım üretiyor. Birden fazla jeneratör seri veya paralel bağlanırsa alternatif akımdan dolayı sağlıklı çıkış vermiyor. Bazen cereyan parlak veya sönük olacak şekilde pır pır ediyor.Bunu önlemek için her bir jeneratöre küçük bir redresör yaptım ve akımın düzgün olması için 4500mf 25 voltluk elektrolitik kondansatör taktım. Bu suretle her biri bir pil gibi düşünülebilir. 6 adet jeneratörümü PARALEL olarak bağladım. Yani +(artılar ) bir araya,  -(Eksiler ) biraraya gelecek şekilde bağladım. Bunun en güzel avantajı ana çıkışta azalıp çoğalsa bile alınan akım fazla dalgalanmıyor. Stabil bir şekilde akım üretiyor. Bir yan bilgi olarak vereyim; Eğer jeneratörler seri bağlanırsa 50 voltluk doğru akım alınabiliyor. Led şeritler 12 volt doğru akım istediğinden seri bağlantı çıkışı riskli olabilir ve ledleri yakabilir. 

>
Proje


Ledlerin kablolarını askı spirali içinden geçirince değişik bir avize ortaya çıktı. Yanmış hali de gerçekten güzel
Aküyü beslemek için  tabiki kendi yaptığım jeneratörleri kullandım. Bu jeneratörlerin sayısı yeni yaptıklarımla 6 tane oldu. Rüzgar estikçe çalıştıklarını seyretmek çok zevkli. Tıpkı arı kovanını izleyen arıcı gibi insan mutlu oluyor.Led aydınlanma ile ilgili video görüntülerini izlemek için lütfen tıklayınız http://www.akilli.tv/video/503368/LED-AYDINLANMA.aspx

Kendin yap sitemize embed kodundan dolayı video yükleyemedim. Embed kodu veren siteler mahkemece yasaklı durumdalar. Aslında video vermek isterdim. Site yöneticilerimizin bu duruma bir çare bulmalarını diliyorum.Kaynaklar : Proje için sadece şerit led para harcadım. akım kaynağı olarak arabamın eski aküsü işe yaradı
İhtiyaç Listesi : 2 adet 5 metrelik beyaz şerit led,5mm kalınlık ve 10×125 cm ebadında MDF parçası,japon yapıştırıcı,kablo ,izolebant ,elektrik düğmesi ve akım kaynağı (12 voltluk akü,12 volt Rüzgar jeneratörü,hazır satılan akım kaynağı )

Bir cevap yazın