LED li ampül yapımı

LED lambalar artık en popüler aydınlatma araçları haline gelmeye başladı, trafik ışıklarından otomobil farlarına kadar artık birçok yerde led aydınlatmalar kullanılmakta. Enerji tasarrufu, verimliliği, uzun vade de düşünüldüğü zaman da düşük maliyetli oluşu ve tabiiki ısınmayan bir sistem oluşu led lerin popülerliğini arttırmakta.
Bu proje ile ev aydınlatmasında kullanılabilecek led lamba, ampül yapımı anlatılmıştır.
Proje için ihtiyaç duyulan malzemeler ;


*** 1 adet halojen lamba,
*** Dilediğiniz kadar LED lamba (Beyaz)
*** Lehim teli,
*** Yapıştırıcı,
*** İhtiyacınıza göre http://led.linear1.org/led.wiz adresinden hesaplayabileceğiz dirençler ( Bu projede 5 tane 1 ohm 1 tane 330 ohmluk direnç kullanıldı, dirençler 1/4 W gücünde)İlk öncelikle almış olduğumuz halojen lambanın içerisindeki ampül kısmını torna vida, pense yardımıyla söküyoruz.İçi boş halojen lambanın içerisine dizeceğimiz led leri yerleştiriyoruz.

Bu projede 22 tane LED kullanacağımız için devre şeması aşağıdaki gibi olacaktır.
bu devrede görüldüğü gibi 5 tane 1 ohm luk ve 1 tane de 330 ohm luk direnç kullanacağız.


Led lambalarımızı, delgeç ile deldiğimiz bir karton üzerine diziyoruz.
Daha sonra yapıştırıcı sürerek Led leri karton plakaya sabitliyoruz.Daha sonra devre şemasına uygun olarak bu ledleri kendi aralarında (kutuplarına dikkat ederek) lehimliyoruz ve dirençleri bağlıyoruz.
Daha sonra bu dirençleri de kendi aralarında devre şemasına uygun olarak birleştirip üzerini silikon ile kapatıyoruz.Bu hali ile halojen yansıtıcının içerisine koyabiliriz.
Artık halojenli ve Led li aydınlatma ampülümüz hazırdır.Bu sistemde kullanılacak olan voltaj 12 V DC olup, sistem toplam 120 mA akım çekecektir.

Kolay gelsin..

Kaynak için buraya tıklayınız.

Led Ampül ve T8 LED Floresan Lamba vb. Led Aydınlatma ürünlerini

Okumaya devam et

Bir cevap yazın