LM3915 entegresi ile VUmetre yapımı

LM3915 entegresi yardımı ile ses şiddetine göre yanıp sönen vumetre denen devre yapımı

Wardom.org sitesindeki bu proje ile site üyesi olan beatbox takma isimli arkadaşımız vumetre yapımını anlatmıştır. Projenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Vumetre hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.
 http://en.wikipedia.org/wiki/VU_meter

Gerekli malzeme listesi;
* LM3915 Entegresi
* 10 Adet İstediğiniz Renk Led
* 1,2K Direnç
* 10K Potansiyometre
* Bizraz Zil Teli
* Delikli Plaket(Plaket’e Yapıcak Olanlar İçin)
* Biraz Lehim Teli ve Havya

Devremizin şeması şu şekilde olacak
Elemanlarımızı plakete lehimleyelim. Bütün ledlerin + uçlarını birleştirlerim, – uçlarını sırası ile entegrenin belirli bacaklarına lehimleyelim.

Entegremizin 3 ve 9 numaralı bacağını birleştirelim ve 10 numaralı ledimizin + ucuna lehimleyelim.
Birinci ledimizin – unucu entegremizin birinci bacağına bağlayalım. Entegremizin 2 ve 4 numaralı bacaklarını kısa devre yapalım. 2 numaralı bacağımız güç kaynağımızın – ucuna bağlanacak, 4 numaralı bacak ise ses çıkaran cihazımızın(MP3, Bilgisayar, Müzik seti vb.) – ucu olacak. Entegrenin 3 numaralı bacağı da güç kaynağımızın + ucuna bağlanacak. 5 numaralı bacak ses çıkaran cihazımın + ucu olacak.
Yani 2 numaralı bacak güç kaynağının eksisine gidecek, 3 numaralı bacak artısına gidecek. 4 numaralı bacak ses çıkaran cihazımızın eksi ucuna, 5 numaralı ucu ise artısına gidecek
Entegrenin 6 ve 7 numaralı bacağını kısa devre yapalım, ve 7 numaralı bacağa direncimizi takalım.
Potansiyometrenin 1 ve 2 numaralı bacağını kısa devre yapalım, direncimizin boşta kalan ucuna potansiyometremizin 1 numaralı bacağına bağlayalım, 8 numaralı bacağı da direnç ve potansiyometrenin birleştiği yere bağlayalım,3 numaralı bacağını da eksiye bağlayalım.
Kaynaklar : http://www.wardom.org/vu-metre-yapimi-d-t282552.html
İhtiyaç Listesi : * LM3915 Entegresi* 10 Adet İstediğiniz Renk Led* 1,2K Direnç* 10K Potansiyometre* Bizraz Zil Teli* Delikli Plaket(Plakete Yapıcak Olanlar İçin)* Biraz Lehim Teli ve Havya

Bir cevap yazın