Masaüstü bilgisayar için USB li ön panel yapımı

Masaüstü bilgisayarınızın ön panelinde eğer USB girişi yok ise kolay bir yolla bu girişi kendiniz ekleyebilirsiniz.

Eğer masaüstü bilgisayarınızın kasası eski ise genelde öne panelinde USB, Ses vb. giriş çıkış birimleri bulunmaz. Bu tür kasalara bunun için öne panel takmanız gerekecektir. 15-100 TL arasında değişen bu paneller işinizi görecektir, fakat kendinizin yapacağı bir öne panel emin olun daha değerli olacaktır.
Bu sitedeki proje ile USB ön panel ekleme olayı basitçe anlatılmış.


Gerekenler;
+Bir ucu erkek diğer ucu dişi olan bir usb kablosu (uzunluğu 50 cm kadar olmalı)
+ 2 adet standart bilgisayar civatası ve vidası
+ Bilgisayar kasasında boş olarak duran genişleme kapağı (CD, DVD sürücüleri kasaya takmak için söktüğümüz plastik parça)
+ Kullanmadığımız seri bağlantı kablosu (bunun bağlantı yerini kesip çıkartacağız ve yerine usb nin dişi ucunu ekleyeceğiz)


Öncelikle kasanın üzerindeki genişleme yuvası kapağı üzerine usb ucunu kapağa sabitlemek için vida delikleri açıyoruz, sonrasında ise usb ucunun kapaktan dışarı çıkması için buna uygun bir delik açıyoruz. Bu delikleri matkap ile açabileceğimiz gibi, keski, tel testere ile de açabiliriz. Hangi bilgisayar girişinin hangi ölçüde olduğunu buraya tıklayarak açabileceğiniz şemadan öğrenebilirsiniz.Sonrasında USB nin kasanın ön tarafında yer alacak olan dişi ucunu, kullanmadığımız seri port bağlantı noktası kablosunun ucuna ilk resimdeki gibi monte ediyoruz. USB kablosu hazır olunca usb kablosunun bir ucunu bilgisayarın arkasındaki USB girişine takıyoruz, kasanın ön tarafında yer alacak olan ucunu da kapağa monte edip, kapağıda kasaya takıyoruz.Kaynaklar : http://www.frontx.com/diy.html
İhtiyaç Listesi : +Bir ucu erkek diğer ucu dişi olan bir usb kablosu (uzunluğu 50 cm kadar olmalı)+ 2 adet standart bilgisayar civatası ve vidası+ Bilgisayar kasasında boş olarak duran genişleme kapağı (CD, DVD sürücüleri kasaya takmak için söktüğümüz plastik parça)+ Kulla

Bir cevap yazın