Nokia cep telefonları için USB şarj aleti yapımı

Cep telefonunuzu bilgisayarınızdan, USB portundan şarj etmenize olanak sağlayan bu proje ile tek bir kablodan oluşan şarj aletinizi kendiniz kolaylıkla yapabileceksiniz.

USB girişi hakkında kısa bilgi ;
USB kablo demetinde aşağıdaki gibi bir yapı söz konusu.Kırmızı 5 V, Beyaz kablo ve Yeşil Kablo veri transferi için, Siyah ise GND yan topraklama kablosudur.
Kablonun Kırmızı ve Siyah uçlarını kullanacağımız için diğer uçları önce kendi başlarına, sonrada topluca birbirinden izole etmemiz lazım ki bilgisayarımıza zarar gelmesin. USB nin kırmızı ucundaki voltaj 5 V olup, nokia cep telefonlarının şarj edilmesi için uygun dur.

Şarj kablomuzun genel görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır;


USB ile nokia ucunun arasında, kırmızı kabloya, yani usb den gelen elektriğe yön vermek için araya diyot denen elektronik devre elemanı yerleştiriyoruz. Bundaki amacımız cep telefonundan bilgisayarın usb poruna gelebilecek olan akımı engellemek ve sadece bilgisayardan yani usb portundan cep telefonuna akım gelmesini sağlamak. Diyotlar hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca google ye de bakabilirsiniz.


USB ile şarj ucu arasına aşağıdaki gibi bir diyot ekliyoruz.
Bu araya ekleyip kabloları bağladıktan sonra elektrik bandı ile yada silikon ile bu kısmı komple kapatıyoruz.Artık şarj kablomuz hazır, cep telefonumuzu bilgisayardan şarj edebiliriz.
Önemli not, bu projedeki kablonun yapımı sırasında yapılabilecek yanlışlık bilgisayarınıza ve cep telefonunuza ve hatta pilinize zarar verebilir. Lütfen dikkatli bir şekilde bağlama işlemlerini yapınız.

Bir cevap yazın