Oto amfisi ve bilgisayar güç kaynağından ev ses sistemi yapımı

Eski bir bilgisayar güç kaynağı kullanarak oto amfisini çalıştırabilirsiniz.

Nasıl yaparım, acaba olur mu derken internette konu ile ilgili bazı bilgiler buldum. Otomobil amfilerini evdeki ses sistemine bağlamak sitemizdeki bu proje ile artık mümkün. Ses sisteminizi ucuza çözebilirsiniz artık !

Projenin amacı otomobil için tasarlanan oto amfilerini (amplifikatör) evdeki büyük güçlü hoparlörlerde kullanmak. Böylelikle mp3 çalarımızın sesini tüm apartmana dinletebilir, DVD çaların ses çıkışını bu amfiye bağlayıp filmlerinizi yüksek seslerde izleyebilirsiniz.

Gerekenler;
Kullanılmayan fakat çalışır vaziyette bir bilgisayar güç kaynağı,
Otomobil amfisi (benim tercihim 2X150 W lık bir amfi oldu.)
Kablolar,
2 adet kolon (büyük hoparlörler)Öncelikle güç kaynağımızı hazırlıyoruz.
Amfiyi beslemek için güç kaynağındaki sarı ve siyah kabloları kullanacağız. Bu kablolar kendi içlerinde aynı yerden çıktıkları için aynı renkleri birbirine dokundurmamız sorun yaratmayacaktır.
Sarı kablo 12 v luk çıkış verir. Siyah kablo ise – yani negatif ucumuz dur.
Kablolar arasından 1 tane yeşil renkli kabloyu, tüm sarı renkli kabloları ve 5-10 adet siyah kabloyu diğer tüm kablolardan ayırıp, geri ye kalan kabloları kesiyoruz ve uçlarını kısa devre yapmaması için yalıtıyoruz.
Sonrasında güç kaynağından çıkan tüm sarı kabloların uçlarını birleştiriyoruz. Aynı şekilde siyah kablolardan da 1 tanesi dışında tüm siyahların uçlarını birleştiriyoruz.
Şu anda güç kaynağımızın aşağıdaki gibi görünmesi gerekiyor.
Bu durumda elimizde 1 tane siyah kablo 1 tane yeşil kablo ve 1 er demet sarı ve siyah kablo bulunmaktadır.

Yeşil ve siyah kabloyu birbirine temas ettirmemiz durumunda güç kaynağı çalışır. Onun için bu 2 kablo arasında bir anahtar koyup açma kapama işini buradan yapabiliriz.

Güç kaynağına güç geliyor ise, yeşil ve siyah kabloyu birbirine dokundurduğumuz zaman sarı kablo demetine 12 v luk elektrik akımı gelecektir. İşte bizim oto amfisinde kullanacağımız gücü alacağımız kablolar bu siyah ve sarı kablo demetleridir. Bu arada güç kaynağınızın verebileceği 12 v daki güce göre amfi seçmekte fayda var. Eğer amfinizin toplam gücü, güç kaynağınızın 12 v luk elektrik çıkışının gücünden fazla ise sesi yükseltmeniz halinde güç kaynağınıza zarar verebilirsiniz. Bu durumda 2 güç kaynağını kullanarak 1 tane daha güçlü güç kaynağı yapabilirsiniz. Bununla ilgili olarak siteye eklenen diğer projeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Benim aldığım oto amfisinin bağlantı durumu aşağıdaki şekilde olacak. Bu oto amfilerine göre değişiklik gösterebilir.
Güç kaynağından gelen sarı kabloyu amfiye (kırmızı kablo yardımıyla) bağladıktan sonra, siyah kablo demetini de amfinin topraklamasına bağlıyoruz.

Hoparlörler çıkışlarına da hoparlörlerimizi bağlıyoruz. Amfinin ön tarafında ise ses girişi mevcut. Bu giriş standart stereo RCA girişi. Bu girişe DVD oynatıcı, TV, Uydu , MP3 çalar gibi cihazları bağlayabiliriz.
Bu sayede oto amfisi ve çıkma bir bilgisayar güç kaynağı (PSU) ile ev için 300 w lık ses sistemini kurmuş olduk.
Bu ses sitemi tatminkar. Apartman ortamında komşuluk ilişkilerini bozabilecek düzeyde ses vermektedir. !!
İhtiyaç Listesi : Kullanılmayan fakat çalışır vaziyette bir bilgisayar güç kaynağı,Otomobil amfisi (benim tercihim 2X150 W lık bir amfi oldu.)Kablolar,2 adet kolon (büyük hoparlörler)

Bir cevap yazın