Otomatik balık yemleme makinası yapımı

Akvaryumunuzdaki balıkları otomatik olarak besleyebileceğiniz bir sistem yapımı. Otomatik oda kokusu motorundan matkap ucuna kadar farklı malzemelerle yapılan bu proje ilginizi çekecektir.

Bu siteyi uzun zamandır takip ediyordum ve tüm projelere bakıyordum. Neler yapabilirim diye, bugüne kadar bana gerekli olan tek bir şey vardı, o da balıklarımla ilgili bir projedir. Evcil hayvanlar bölümünde baktığımda bir kaç tane otomatikli yemleme makineler yapıldığını gördüm ve ben neden yapmam diye düşündüm ve yaptım elektronik ve elektriğe oldukça fazla merakım var ve bu yüzden çocukken radyolar söker bakar yeri yapardım ve yapmadığımı da olduğu gibi takardım çok elektriğe çarpıldığımı biliyorum.

Akvaryumda bulunan balıklarımız yemlemek hepimiz için bir eziyettir. Çoğumuz balıkları çok seviyoruz ama yemlemek hep zor gelmiştir piyasada satılan balık yemleme oldukça pahalı bir sistem olduğu için bende bunla ilgili bir geliştirme yaptım ve kendi yaptığım otomatik yemlemeyi sizlerle paylaşıyorum. Arkadaşlar çok ucuz bir fiyata ve herkesin evinde bulunacak malzemelerle yapılabilir bir proje.

Gerekli olan malzemeler tek tek anlatayım arkadaşlar.
1.saat (cok ucuz her yerde bulabilirsiniz)
2.otomatik oda sprey (alış ver marketlerinde bakkallarınızda kısacası her yerde bulabilirsiniz)
3.balık yem kutusu (Bunu da eminim ki hepinizin evinde balık yem kutusu vardır)
4.kalem dışı (her türlü kalem olabilir kalemin içlerini çıkartıyoruz)
5. Matkap ucu yani tıg (bunu da tüm bir milyoncularda bulabilirisiniz Ankara da fiyatı 1 TL gibi bir şeydir benim aldığımda ucu elmas olmadığı için çok ucuz bunlar
6.step motoru (bunu da uzaktan kumandalı arabalarda sökebilirisiniz yada teyplerde sökebilirsiniz yada cd roomlarin içinde bulunan motorlar)
7.çark (bunu da yine oyuncak motorlardan sökebilirsiniz)
8.cep telefon adaptörü( eminim ki hepinizin elinde fazlası ile vardir)
9.strafor (bunu da yeni aldığınız elektronik eşyaların içinde çıkan malzeme)
10:kablo (herkesin evinde fazlası ile vardir)
11.led (piyasada oldukça fazla var ister LED şeritler ister tekli LED ler olsun arkadaşlar)


Önce akvaryuma göre bir tane strafor kesiyoruz. Tam ölçülerine göre ondan sonra balık kutusunu alıyoruz ve bir matkap veya keskin bir şeyle deliyoruz. Ondan sonra arkadaşlar deldiğimiz balık yem kutusunu kalemin uçlarını deliklere girdiriyoruz dana sonra çarklarımızda tam uyumlu gelecek şekilde deliyoruz ve matkap ucunu tam çarkla gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Ondan sonra alt tarafta deldiğimiz ve kutunun altında bununa kelimin içine matkap ucumuz yerleştiriyoruz ve kalemin üstelerini açıyoruz. Yem kutunun içinden gelecek şekilde olduktan sonra motorumuzda yerleştiriyoruz. Arka tarafa çarkın tam gelecek şekilde ve bir tane cep tel adaptörü ile motorumuz çalıştırıyoruz. Daha sonra saattin çalıştırdığını motorları çıkartıp bizim motor bağlıyoruz. Bunu denemek için yapıyoruz, daha tam projemiz hazır değil. Gelelim simdi otomatikli oldu ama yari otomatikli oldu saat bir saat çaldığı için biz bir saat balıklarımıza yem vermemiz onlara baya zarar verir bunun için bir şey bulmamız lazım diye düşündüm ve otomatikli sprey buldum. Otomatikli spreyde saate takıyoruz. Motorumuz bağlıydı ya onu çıkartıp otomatikli sprey takıyoruz ve deniyoruz bir saatte kaç defa püskürtme yapmasını istiyorsak ayarlıyoruz. Bende balıklar bir saatte 2 defa acıcık yem atıyor otomatikli spreyler 30 dk da bir 15 dakikada bir veya 7,5 dk püskürtme yapıyor. Bu saate bağlı olduğu için 1 saatte kaç tane yapıyor 60 dakk (yani 1 saatte) otomatik püskürtme 30 dkk ayarlarsak 2 defa püskürtme yapıyor. Şimdi şöyle yapıyoruz bizim yem makinesi ile püskürtmeyi takıyoruz püskürtmeyi motora taktıktan sonra bakıyoruz nasıl oluyor diye. Balık sayısına göre 30 dk ya da 15 dk da veya 7,5 dak da ben 30 dakikada yem atıyorum. Bunda günde 4 defa balık yemleme yapıyor balık sayım cok oldukta bende sayı artıyorum.

Arkadaşlar projenin bitmiş hali bu şekildir.
AKVARYUMDA BULUNAN BALIKLARINIZ OTOMATIK YEMLEME VE OTOMATIK ISIKLANDIRMA : www.kendinyapsitesi.com
Videosu aşağıdaki gibidir.
Bir cevap yazın