Otomatik bitki sulama düzeneği kurulumu

Bitkilerinizi otomatik olarak sulamak için su motoru, elektronik devre, gibi elemanları kullanarak sulama düzeneği kurulumu

Bilim Tekniğin sitesindeki otomatik sulama düzeneği ile artık tatile gitseniz bile çiçeklerinizi sulayacak bir düzeneğiniz olacak.

Bu proje ile amaçlanan sistem şu olacak;
Zaman ayarlı priz sayesinde yapacağımız süre ayarlama devresi aktif hale gelecek. Bu süre ayarlama devresinde ayarlanan süre boyunca bu devre akvaryum pompasını çalıştıracak. Çalışan bu akvaryum pompası yani filtresi ise ucuna bağlanan hortumlar ile saksılara belirlenen süre boyunca su gönderecek. Bu şekilde çiçekler susuz kalmaktan kurtulacak.

Sitede de belirtildiği gibi 1 ay boyunca sulama yapılabileceği söylenmiş fakat bu sistem yeniliklere ve geliştirmelere açık bir sistem. Sizde bu sistem üzerinde iyileştirmeler ile daha verimli bir sulama düzeneği kurabilirsiniz.

Gereken Malzemeler;

1- Zaman saati (zaman ayarlı priz) Analog veya dijital türde
2- 12 volt regüleli AC/DC adaptör
3- Akvaryum filtresi (pompa)
4- Birkaç metre akvaryum hortumu
5- 3 lü priz ve birkaç metre elektrik kablosu
6- Bir miktar silikon
7- 10 litre hacminde bir kovaSüre ayarlama devresi için gereken malzemeler:
1- 1 adet LM741 entegresi
2- 1 adet 12V’luk röle
3- 1 adet 1N4001 diyot
4- 1 adet BC547 transistör
5- 1 adet 100uF/16V kondansatör
6- 2 adet 10k direnç (1/4w)
7- 1 adet 5.6k direnç
8- 1 adet 100 ohm direnç
9- 1 adet 100k direnç
10- 1 adet 100k potansiyometre
11- 1 adet buton
12- 1 adet adaptör soketi
13- 2 adet PCB klemensi
14- Delikli pertinaks (bakırlı)
 


Bilim tekniğin sitesindeki bu projede, sitemin genel düzeni aşağıdaki gibi şematize edilmiş.Buna göre Zaman ayarlı prizimize adaptörümüzü bağlıyoruz, adaptörümüze ise süre ayarlama devresini bağlıyoruz. En son da süre ayarlama devresini akvaryum su motoruna bağlayıp düzeneğimizi kuruyoruz.


Süre ayarlama devresinin devre şeması aşağıdaki şekilde olacak,Daha sonra akvaryum filtresinin yani su pompalayan kısmının ucuna akvaryum hortumlarını aşağıdaki gibi silikon yada uygun yapıştırıcı ile birleştirip ekliyoruz.Bu sayede evdeki bitkileri istediğimiz saatlerde, istediğimi süreler ile sulayabileceğiz.
 Kaynaklar : http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/2.htm

Bir cevap yazın