Otomobiller için fosforlu neon ledli araç altı aydınlatması yapımı

Otomobillerin altını parlak bir şekilde aydınlatan ledlerden oluşan bir yer aydınlatması yapımı

Birçoğunuzun dikkatini çekmiştir altı parlayan otomobiller. Eğer emek harcayıp kendiniz yapmak istiyorsanız bu projeden yardım alabilirsiniz. Bu ışıkların yanıp sönen, strobe şeklinde yanıp sönen (uçaklardaki gibi), sadece yanık kalan türleri olabiliyor. Bunlar araya eklenebilecek basit elektronik devrelerle halledilebilir. Bu sitedeki projenin orijinal halinde araya bir devre eklenerek ışığın düzenli olarak yanıp sönmesi sağlanmış. Siz de isterseniz bu devreyi yapabileceğiniz gibi kendiniz de hazır olarak elektronikçilerden satın alabilirsiniz.
Bizim projemizde bu ışık aracın içerisine monte edeceğimiz bir düğme yardımıyla istenildiğinde açılıp istenildiğinde kapatılacak.

Gerekli olan malzemeler;
40 adet , 3,6 V luk ve 20mAh lik fosforlu Led lambalar (rengi size kalmış),
Açma kapama düğmesi,
Bol miktarda kablo,
Epoksi yapıştırıcı (diğer yapıştırıcılar sudan zarar görebilir)

Öncelikle aracın içerisinde uygun bir yere açma kapama düğmesini monte ediyoruz. Bu düğmeyi hazır olarak araçta yer alan boş düğme yerlerinden birine monte edebilirsiniz.
Daha sonra aracın ön konsolunu açıp çakmak girişinin elektriğimizi alacağız.
Çakma girişinin arkasında + ve – kısımlarından elektriğimizi yukarıdaki açma kapama düğmesine götüreceğiz. Bunu ön konsolun arkasında gizleyerek yapacağız.


Çakmak girişinde kırmızı renk 12 V + , Siyah renk ise topraklama yani – dir. Bu kablolardan kırmızı olanını yani üzerinden güç gelen kabloya lehim yaparak yada kazıyıp bant ile tutturarak açma kapama düğmesine paralel elektriğimizi çekiyoruz. Yani kırmızı kablodan çektiğimiz elektriği açma kapama düğmesine iletip, siyah kablodan çektiğimiz topraklamayı ise LED lerden oluşturacağımız ışık şeritinin negatif (-) ucuna iletiyoruz. Daha sonrasında ise açma kapama düğmesinin diğer boş ucundanda LED şeridin pozitif (+) ucuna çekeren devreyi tamamlıyoruz.
Bazı araçlarda iç döşemenin altında aşağıdaki gibi delik mevcuttur. Arabanın tabanına inen kabloları buradan geçirebileceğimiz gibi motor kaputunun içerisinden de geçirebiliriz.40 adet LED lambayı şu şekilde bağlamamız gerekir.
Bu 40 adet led i kendi aralarında 4 er tanesini seri bağlayıp daha sonra elde ettiğimiz 10 tane 4 lü seri grubu ise birbirine paralel bağlıyoruz. Bu Led leri uc uca gelecek şekilde şerit halinde plastik yada metal bir yüzeye sabitliyoruz.
Aracın altına monte ederken egzoz dan uzak tutmalı, ayrıca bu led leri suya karşı dayanıklı hale getirip aracın altta kalan kısmını komple sudan yalıtmalıyız. Bunun için plastik saydam hortumun içerisine Led lambalarımızı sokabilir, silikon ile de uçlarını kapatabiliriz.

Aracın altına monte edilen led leri arabanızın içerisinden açıp kapatabilirsiniz.
Kaynak site
Kaynaklar : http://www.instructables.com/id/SI6C5M4F3435THT/
İhtiyaç Listesi : ++ 40 adet , 3,6 V luk ve 20mAh lik fosforlu Led lambalar (rengi size kalmış), ++ Açma kapama düğmesi, ++ Bol miktarda kablo, ++ Epoksi yapıştırıcı (diğer yapıştırıcılar sudan zarar görebilir)

Bir cevap yazın