Outdoor aktiviteleri için güneş panelli usb şarj aleti yapımı

Eğer sık sık doğaya çıkıyorsanız bu solar şarj aleti yapımı sizin için oldukça önemli.

Bisiklet üzerinde kullanabileceğim aynı zamanda dağcılık faaliyetlerimde de kullanabileceğim bir cep telefonu şarj aleti yapımını araştırdığımda karşıma çıkan güzel ve basit sitelerden birisi bu site idi. Sitedeki bu projeyi kendinyapsitesi.com a ekleyip orijin siteye link vermeden rahat edemedim.

Projenin amacı, outdoor faaliyetlerinde kullanılabilecek çeşitli elektronik aletleri belli ölçüde çalıştırıp şarj etmek.

Proje için gerekli olanlar;
Cep telefonunuz yada kullanacağınız başka elektronik alete uygun şarj girişi (ki bu proje de usb girişini kullandık)
L78M05CV voltaj reglatörü (5V 0,5 A)
Mpt6-150 model esnek güneş paneli (6V luk)
Yeterli uzunlukta kablolar,
Çift taraflı bant,Öncelikle üstteki fotoğraftaki gibi güneş panelinin + ve – uçlarına kabloyu lehimliyoruz,

Daha sonra bu esnek panelimizin arka yüzeyine çift taraflı bant yapıştırarak bu bantın üzerine Voltaj regülatörümüzü ve USB ucumuzu yapıştırıyoruz.Burada oluşturduğumuz devrenin açıklaması şu şekilde;
Güneş panelinin + kutbundan gelen kırmızı kabloyu regülatör ün input yani giriş kısmına lehimliyoruz, regülatörün orta ucunu ise güneş panelinin – ucuna bağlıyoruz. Daha sonra USB girişinin + ucuna(kırmızı olan) regülatörün output yani çıkış ucundan gelen kabloyu lehimliyoruz. En son olarak USB nin – ucunu regülatörün orta ucuna yani topraklamasına bağlıyoruz.
Bu durumda Güneş panelinden gelen akım regülatör tarafından regüle edilerek usb ucuna aktarılır.

Usb nin hangi ucunun + hangi ucunun – ve hangi uçlarının data için kullanıldığı aşağıdaki resimde gösterilmiş.Outdoor aktivitelerinde kullanılabilecek bu paneli rulo yapıp çantamıza ekleyebilir, bisiklet yolculuklarında arka bagajımız üzerine açıp şarj durumuna getirebiliriz.

Kaynaklar : http://yosemiteoutside.com/m/Blogs/02EA4A6B-8893-4F3E-87A8-C1E4B24C3AAB.html
İhtiyaç Listesi : Cep telefonunuz yada kullanacağınız başka elektronik alete uygun şarj girişi (ki bu proje de usb girişini kullandık)L78M05CV voltaj reglatörü (5V 0,5 A)Mpt6-150 model esnek güneş paneli (6V luk)Yeterli uzunlukta kablolar,Çift taraflı bant,

Bir cevap yazın