Portatif, küçük bir buzdolabı yapımı

Özellikle araç içerisinde kullanılabilecek, portatif bir soğutucu yapımı. Soğutma sistemi olarak Peltier kullanılmaktadır.

Aşağıdaki video da peltier kullanılarak nasıl mini buzdolabı yapıldığı anlatılıyor. Bu ufak buzdolabının tasarımı geliştirilebilir ve özellikle köpük yani strafor malzeme kullanılarak çok daha verimli bir buzdolabı yapılabilir. Bu konuda tasarım tamamen size kalmış.
Kendin yap
Projede kullanılan peltier denen kısım hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Peltier adresinden alıntıdır.

“Peltier 12 volt elektrik ile çalışan bir tarafı çok soğuk olup diğer tarafı aşırı sıcak olan elektronik alettir. Taşınabilir buzdolaplarında, otomobil soğutucularında ve bilgisayar soğutma sistemlerinde kullanılır. Peltierin aynı zamanda diğer bir özeliği de iki yüzeyi arasındaki sıcaklık farkından dolayı elektrik enerjisi üretmesidir. Bu enerjinin miktarı yüzey alanının genişliğine ve kullanılan madde cinsine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 40x40x3.9 mm ölçülerinde bir peltier iki yüzeyi arasında sıcaklık farkı 80 derece olduğu bir ortamda yaklaşık 1,5V ve 0,2A değerlerinde bir enerji vermektedir. İki yüzey arasındaki sıcaklık farkı artıkça ürettiği enerji de artacaktır.

Peltier, P ve N uçlarının seri bağlanmasıyla oluşan ve içinden doğru akım geçtiğinde “Peltier efekti” diye bilinen fiziksel bir etki ortaya çıkaran elemandır. Bu etki ile malzemenin bir yüzü ısınırken diğer yüzü soğur.


Proje için gerekli olanlar,
12 v luk peltier
karton kutu,
karton kutunun içerisinde yalıtım sağlamak için köpük malzeme
bilgisayarlarda kullanılan heatshink denilen soğutma metali

Daha detaylı bilgi için http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=122067 adresinden de bilgi edinebilirsiniz.
İhtiyaç Listesi : 12 v luk peltierkarton kutu,karton kutunun içerisinde yalıtım sağlamak için köpük malzeme,bilgisayarlarda kullanılan heatshink denilen soğutma metali

Bir cevap yazın