Resim paletinden duvar saati yapımı

Ressamların kullandığı boya paletinden duvar saati yapımı

Eğer resim, boyama sanatlarına düşkünseniz siz de bu şekilde bir saate sahip olabilirsiniz! Resim, boya, kırtasiye malzemeleri satan herhangi bir yerden alabileceğiniz tahtadan bir boya paleti kullanarak kolayca yapabileceğiniz bu saat, arkadaşlarınız için çok alışılmadık ve renkli bir hediye de olacaktır. Rakamlar yerine kullanılan boya öbekleri bu saatin yüzeyinin en temel özelliğini oluşturur, bunları istediğiniz kadar parlak yapmanız mümkündür. Renkleri saf halleriyle ya da farklı karışımlar yaparak kullanmaksa tamamen sizin tercihinize kalmıştır.MALZEMELER

Tahta palet
Paletin boyutlarına uygun bir kopya kağıdı
Kalemler: HB ve H
Pergel
Tahta bir takoz
Matkap
Zımpara yapmak için bir tahta parçası
Orta kalınlıkta zımpara kağıdı
Ahşap yapıştırıcı
Küçük dekorasyon fırçası
Su bazlı beyaz duvar boyası 
Asma halkası ya da tel
Yapışkan askı 
Saat mekanizması
11 renk akrilik boya (istediğiniz renklerde)
Tutkal
Akrilik cila
Saat mekanizması
Piyasadan uygun bir saat mekanizması bulup satın alabileceğiniz gibi, ucuz bir saat alıp bunun mekanızmasını da kullanabilirsiniz. Bazı saat meknizmaları üzerinde askı da bulunur eğer sizinkinde bulunmuyorsa aşamaları takip ederek kendi askınızı yapabilirsiniz.

Bir parça kopya kağıdını palet üzerine yerleştirerek paletin kopyasını çıkarın. Saat üç konumunda bulunan parmak deliğini ölçü alarak saatin merkezini işaretleyin. Pergel kullanarak saat işaretlerinin konumlarını belirleyen bir daire çizin.Boya öbeklerinin yerini belirleyin. Çıkardığınız kopyayı paletin üstünde tutarak, saat üzerindeki rakamları temsil edecek boya öbeklerinin pozisyonlarını belirleyip, şekillerini çizin. Eğer isterseniz paletin kenarına iki resim fırçası koyup kopyalarını çıkartın.Kopya kağıdını üzerinden alarak, paletinizi saat mekanizmasının yerleşeceği deliği açmak için hazırlayın. Hatayla masanızın da delinmesi riskine karşı paletinizin altına tahta bir takoz yerleştirin. Ahşabınızın yarılmaması için önce küçük bir delik açıp ardından deliğin boyutunu istediğiniz ölçüde büyütün.Eğer saat mekanizmanız üzerinde bir asma düzeneği bulunmuyorsa sizin yapmanız gerekecektir. Bunun için, mekanizmanızla aynı kalınlıkta ve paletle hemen hemen aynı uzunlukta bir tahta parçası kesin. Bu parçayı yapıştırmak için paletin arkasını zımparalayın. Ahşap yapıştırıcıyı kullanarak paletin arkasında oluşturacağınız çizgiye parçayı yerleştirin ve kurumaya bırakın.Yüzeyi sulandırılmamış beyaz boyayla, küçük dekorasyon fırçasını kullanarak yatay el hareketleriyle boyayın. İlk kat kuruduktan sonra pürüzsüz ve mat bir beyaz yüzey elde edene kadar farklı yönde fırça darbeleriyle birkaç kat daha boya uygulayın.Paletin arkasına yapıştırdığınız tahta parça üzerine asma halkalarını ve teli takın. Saat mekanizmasını palet üzerine yapıştırmak için, arkalı önlü yapışkan kullanın. Doğru konumu bulmak için, bu yapışkanı önce saat mekanizması üzerine yapıştırın. Mekanizmayı palet üzerine yapıştırmak için tutkal ya da çift taraflı bant da kullanılabilir.Kopya kağıdının arkasını çevirerek HB kalemle şekillerin üzerinden geçin. Kopya kağıdını palet üzerine düz konumda yerleştirerek şekillerin üzerinden bu kez de H kalemle geçin. Elde edeceğiniz çizgilerin her rengin konumunu belirleyecek ölçüde net olmasına dikkat edin.Kıvamını oldukça koyu tutacağınız boyaları ister fırça ister spatula kullanarak ve istediğiniz renk sırasıyla palet üzerine uygulayın. Sonra da kurumaya bırakın.Fırçaların palete yapıştırılabilmeleri için yuvarlak saplarının bir yanının hafifçe düzleştirilmesi gerekir. Fırçaların bir yüzeyini zımpara kağıdıyla ovaladıktan sonra tutkalla palete yapıştırın.


Son olarak küçük dekorasyon fırçasını kullanarak akrilik cilayı uygulayın, cilayı iki kat sürerek her bir katın kurumasına izin verin. Son kat cila da kuruduktan sonra saat mekanizmasını yerine yerleştirin.


A: Saatin yüzeyi beyaza boyandıktan sonra akrilik cilayla kaplanarak, sonuçta silinebilir bir yüzey elde edildi. B: Renklendirilmiş rakamlar Farklı renkteki akrilik boyalar, saat yüzeyindeki rakamların yerini almıştır. Bunların üstü de cilayla kaplanmıştır. C: Son rötuş Paleti gerçek bir stüdyo malzemesi gibi gösterebilmek için son bir dokunuş olarak saatin yüzeyine iki resim fırçası yapıştırılmıştır.


Saatiniz kullanıma hazır.

İhtiyaç Listesi : Tahta paletPaletin boyutlarına uygun bir kopya kağıdıKalemler: HB ve HPergel **** Tahta bir takoz **** Matkap **** Zımpara yapmak için bir tahta parçası **** Orta kalınlıkta zımpara kağıdı **** Ahşap yapıştırıcı **** Küçük dekorasyon fırçası **** Su bazlı

Bir cevap yazın