Şelale Yapımı

Merhaba, bahçenizde 2 gün kadar kısa sürede, küçük bir bütçe ve biraz emekle yapabileceğiniz doğal görünümlü şelale yapımını anlatacağım. Biz kuzenimin bahçesine bir hafta sonu keyifle yaptık sizlerede tavsiye ederim.

Merhaba, bahçenizde 2 gün kadar kısa sürede, küçük bir bütçe ve biraz emekle yapabileceğiniz doğal görünümlü şelale yapımını anlatacağım.Biz kuzenimin bahçesine bir hafta sonu keyifle yaptık sizlerede tavsiye ederim.

MALZEMELER
a) Kafa Motoru : Sirkülasyon için kullanılacak biz SOBO WP 5000 kullandık. 50TL
b) Dalgıç Florasan: Havuz içi aydınlatma için kullandık renk tercihi size kalmış. 15TL
c) Bahçe Hortumu: Kafa motorundan gelen suyu şelaleye taşımak için kullanılacak ipli, kolay bükülmeyen kullanmanızı tavsiye ederim. Biz 5metre aldık 3metre kullandık 5TL
d) Elektrik Malzemeleri: 3×1,5 10metre Elk. kablosu 10TL , 3’lü priz 5TL , Erkek fiş 2TL
e) Harç ve İzolasyon Malzemeleri: 1 Torba Çimento 8TL , Derz dolgu 10TL , 2mm Membran su geçirmez 1top 2metrex15metre 30TL Eni:2 metre açıldığında 4 metre olan branda 3 metre 6TL
f) Çeşitli Ebatlarda Taş ve Kaya: Peyzajcılardan istediğiniz şekilde alabilirsiniz yada bizim gibi toplama yoluyla bulabilirsiniz 🙂
g) Aletler: Kazma , kürek , mala , spatula , keser , yan keski , maket bıçağı
BOYUT: En 150cm Uzunluk 300cm Derinlik 30cm

TOPLAM MALİYET: 150TL

1- İlk olarak havuzun yerini belirleyin, şekline ve derinliğine karar verdikten sonra kazın.

Kendin Yap, Selale Yapimi, www.kendinyapsitesi.com

2- Havuzun yerini belirledikten sonra kazma işleminde ortaya çıkan toprağı kullanarak dilediğiniz gibi şelale şekli verip yüksekliği ayarlayabilir ve kaya parçalarıyla güçlendirebilirsiniz.

Kendin Yap, Selale Yapimi, www.kendinyapsitesi.com

3- Şelale şeklini verdikten sonra, çimentolama işlemine geçmeden önce toprağı ıslatıp mala yardımıyla toprağı sabitleyip 1-2 saat bekledikten sonra tekrar ıslatıp çimento ve dolgu malzemesini karıştırıp ince bir sıva yaparız ardından 5-6 saat sonra kuruduktan sonra 2ci katı atarız sağlam olsun diye sabaha kadar bekleriz.

Kendin Yap, Selale Yapimi, www.kendinyapsitesi.com

4- Sabah 2ci katta kuruduktan sonra önce membranı 1 kat şeklinde serip ardından naylon branda serer sonrada tekrar membranı sereriz. Suyla doldurup bir süre bekleriz sızdırma yapıp yapmadığına bakarız.

Kendin Yap, Selale Yapimi, www.kendinyapsitesi.com

5- Membranı serdikten sonra kafa motorunu hortumu ve florasanımızı yerleştirdikten sonra taşlarımızı istediğimiz şekilde kabloları, motoru, membranı ve brandayı gizleyerek düzenleriz.

Kendin Yap, Selale Yapimi, www.kendinyapsitesi.com

6- Suyun akış şeklini belirledikden sonra deneme yapmak için su dökeriz, su akış sesini ayarlarız ve suyu doldurup sistemi çalıştırıp deneme yaparız.

Kendin Yap, Selale Yapimi, www.kendinyapsitesi.com

7- Herşey yolundaysa çayımızı demler ve keyfimize bakarız. Haydi kolay gelsin

Kendin Yap, Selale Yapimi, www.kendinyapsitesi.com
İhtiyaç Listesi : MALZEMELERa) Kafa Motoru : Sirkülasyon için kullanılacak biz SOBO WP 5000 kullandık. 50TLb) Dalgıç Florasan: Havuz içi aydınlatma için kullandık renk tercihi size kalmış. 15TLc) Bahçe Hortumu: Kafa motorundan gelen suyu şelaleye taşımak için kullanılacak

Bir cevap yazın