Sivrisinek kovucu elektronik devre

Özellikle yazın ortaya çıkan, sivrisineklerden kurtulmak için yapımı kolay bir elektronik devre ile kolaylıkla sivri sinekleri kaçırabilirisiniz.
Bu kaçırma devresinin çalışma ilkesi gayet basit. Devre sivrisineklerin duyabileceği, fakat bizim tarafımızadan duyulamayan bir ses üretir. Bu ses de sivrisinekleri aşırı rahatsız ederek kaçırır.

Antrak.org.tr den Göktay beyin yayınladığı bu devre yapımı için antrak.org.tr den alınan bilgiler şöyle..


Aşağıda verdiğimiz devre bir astabl mültivibratördür. Yani bir osilatördür. Yani bir frekans üretir. Ürettiği frekans asimetrik bir dalga formunda 5 kHz. Lik bir frekanstır. Ancak, 10 – 15 ve 20 kHz.e kadar harmonik de üretir. Bu frekans spektrumu içindeki muhtelif noktalarda değişik haşarat rahatsız olacak ve frekansı üreten kaynaktan uzaklaşacaktır. Piyasada bu işi yapan ve boyuna takılarak kullanılan elektronik aletler satıldığı gibi, bazı büyük ve lüks otellerin yüzme havuzlarından müşterilerin geceleri de istifade edebilmeleri için bu havuzların dört köşesine birer pilon dikip üstlerine de bu aletlerin güçlü olanlarından koyuyorlar. Netice olarak sivrisinekler havuz alanına yaklaşamıyorlar.

Bizim sivrisinek devremizin süper olduğunu söyleyemeyiz. Alt tarafı ;

4 direnç,
2 transistör,
2 kondansatör
1 bazerden ibaret.
1,5 V. luk bir pille çalışıyor.


Ancak, elektronik devrelere meraklı olan amatörlerin bu devreyi yapmamaları için hiçbir sebep yok. O vakit hiçbir şemayı yapmayalım, çünki piyasada herşey var. Ama, kendi elimizle yaptığımız bir aletin çalışmasının bize vereceği haz herhalde hiçbir şeyle ölçülmez.R: 2×10 K.  2x560K  ¼ W.

C:  330 pf.  82pf  ( mercimek tip )

Q: BC547 x 2

B:  Buzzer ( içinde osilatörü olmayacak )

Kondansatörler minik seramik tip olacak, ısı ile değeri değişmeyecek.

Dirençler %1 toleranslı olacak.

Buzzer yerine eski pikap kristali varsa o da olur.


Bir cevap yazın