Şok cihazı

DİKKAT!!! BU PROJE YÜKSEK GÜÇTE ELEKTRİK AKIMI KULLANILARAK YAPILAN BİR PROJEDİR. LÜTFEN DİKKATLİ OLUNUZ VE CANLI ÜZERİNDE UYGULAMAYINIZ. !!!

Hani şu amerikan filmlerinde olanlardan 😀

Buyrun: 
ElektroŞok Silahı Yapımı 
Evde bu silahı yaparak hırsızlara karşı korunabilirsiniz 
Evet elektrikli , elde taşınan, bayıltıcı etkiye sahip bir silah! 
Bunu yapmak o kadar kolay ki! 

Malzemeler: 
*Bir fotoğraf makinasının, ayrılabilir şekilde bulunan flash kısmı. 
*Havya (tercihen 100W) 
*Lehim teli 
*İnce alimimyum yada bakır tel (FVV yada tercihen telefon teli) 
*Yan keski yada kablo sıyırıcı ve kesici 
*Tornavida 


Yapım: 
Kendi halinde bulunan Flash aparatanızı, tornavida ile açın. Bu flash 2 kalem pilden daha fazla pille çalışan bir flash olursa daha iyi olur. Daha sonra Flash Lambasının bulunduğu yeri bulun. Buraya ya 2 yada 3 tane kablo geliyor olması lazım. Biri lambanın üstünde diğer ikisi lambanın uçlarındadır. 

Biz lambanın uçlarındakini alıcaz, üstteki, akımı toplamak ve nötrleştirmek için. Yani bi bakıma fazla elektronları toplıyıp, lambanın ütüne düşen gerilimi çoğaltıyor ve potansiyel farkı çoğaltıyor. Şimdi bu uçlardaki yere biraz havya ile ısıttığımız lehimi damlatıyoruz ve ucunu kablo sıyırıcı ile açtığımız telleri buraya lehimliyoruz. Bunu her iki uç içinde yapıyoruz. 

Daha sonra bu kabloları flashın kabından dışarı veriyoruz ve falshımızı tekrar vidalayıp kapatıyoruz, tabii ki bu arada o kabloları kırılmadan dışarı çıkartmak size kalmış, yani artık bir yere delik falan açarsınız artık, orası size kalmış. Yada flashın ütünde bir delik bulursunuz. Kabloları çıkardıktan sonra, dışarda kalan kısmın yarısını sıyırın. bunu her ikisi içinde yapın ve sonra bu kısımlarısaat yönünde kıvırıp flashın üstüne koyun. Daha sonra bir japon ile bu kabloları sabitleyin. Tabii sizde bendeki gibi bir silikon tabancası varsa bunu silikonlada yapabilisiniz… Bu arada bu yaptığımızın bu kadar çok elektrik vermesi içinde bulunan Kondansatör ve trafodan kaynaklanıyo. Unutmayın, elektriğe tutulması için birinin iki ucada aynı anda dokunması lazım. 

Peki burdaki mantık nedir? 
Nasıl oluyorda 2 kalem pille çalışan bir alet bir anda bu kadar güçlü bir etkiyle insanı çarpabiliyor? 
Mantık aslında her işte olduğu gibi basit. 3V insanı çarpamayacağına göre bu potansiyel farkını yükseltmek! bunun yapılması ise mantık oalrak şöyle: 

3V olarak güç kaynağından alınan akım, Tranzistörlerden geçerek doğru akımdan, alternatif akıma çevriliyor. Yapılan işlem tam olarak böyle olmasada, ihtiyacımız olan şey bu. Çünkü bu akım çoğaltma işlemine tabi tutulmak için bir Transformatörden geçmek zorunda. Ve Transförmatörler doğru akımdan yükseltme işlemi yapamazlar. Çünkü Transformatörler İndüksiyon akımı mantığı ile çalışır ve indüksiyon akımını sağlayan şey ise sürekli değişken olan alternatif gerilimdir. Bu aşamadan sonra indüke olarak yükselen potansiyel fark, kondansatörler içinde hapsedilir. Burda akımın bir kondansatör içinde hapsedilmesinin mantığı, akımın bir anda ve şiddetle boşalmasını sağlamak. Flashlarda bulunan “Dolma” dediğimiz bu bekleme süresi boyun bir kondansaötörün dolmasını bekleriz aslında. Kondansatörler yarı iletkenden yapılmıştır. 

İki iletken levha arasına bir yalıtkan madde konmasıyla elde edilen elemana kondansatör adı verilir. Yalıtkan madde “dielektrik madde” olarak anılır.Kondansatörün kapasite değeri iletken levhaların büyüklüğüne, levhaların birbirine olan uzaklıklarına ve dielektrik maddenin cinsine göre değişir.Levhalar büyüdükçe, birbirlerine yaklaştıkça, dielektrik yalıtkanlık oranı arttıkça kapasite artar. Tersi durumda kapasite azalır.Kondansatör, DC akımı geçirmez, zorluk gösterir. AC akımı ise geçirir, kolaylık gösterir. Kondansatörler; Kullanılan dielektrik maddenin cinsine göre havalı, kağıtlı, mikalı, seramik, elektrolitik film kondansatörler gibi isimler alırlar. 

Dolan kondansatörden sonra elektrik akımı, potansiyel farkı büyümüş halde bir kaç MiliSecond içinde boşalmaya hazır hale gelir. Büyük bir ihtimalle o akımın boşalacağı yerde deriniz olacaktır..

ALbaTRoS

Bir cevap yazın