Strafor (Köpük) kesme aleti yapımı

Strafor yani köpük malzemeyi istediğiniz ölçülerde ve şekillerde kesmenize yarayacağınız düşündüğüm bir proje. Özellikle modelcilik yada model uçak gibi hobilerle uğraşanlar için güzel bir proje.

Mimarlık okuyan veya model uçak vs. ile ilgili arkadaşların hoşuna gidecektir. Kullanılmayan malzemelerden birleştirdiğim Strafor köpük kesme aleti. Orjinalinin piyasadaki değeri çok yüksek ve satılan alet ebat olarak küçük bu yüzden kendime bir tane yapmak daha mantıklı geldi bu şekilde istediğim gibi özellikler ekleyebildim istediğim gibi delikler açıp istediğim büyüklükte kayar sehpa yapabildim. Ana kesim tablasını kaygan yüzeyli ahşap malzemeden kayan parçayı kartondan yaptım.
Kullanılan tel en önemli kısmıdır. Tele akım vererek ısınmasını sağlıyoruz ve böylelikle köpüğü kesiyor. Çalışma mantığı bu şekildedir. Tabi düzgün bi kesim olması için telin dik ve gergin bi şekilde tutturulması gerekmektedir. Bunu da bir boru sayesinde yaptım. Siz askı veya baska uygun bükülmeyecek profillerden yapabilirsiniz. Ama biraz esnek olmasında fayda var çünkü tel ısınıp soğudukça ve esneme payı olmadığında kopabiliyor. Son olarak ta voltaj ayarlı minik bi adaptöre ihtiyaç vardır videodaki gibi bağlantıları yapılmalıdır.

Kendin Yap, Strafor & Köpük kesme aleti yapımı, www.kendinyapsitesi.com
İhtiyaç Listesi : ahşap malzeme vida gümüş tel adaptör karton maket bıçağı çeşitli metal profiller çivi

Bir cevap yazın