Su altında çalışabilen, dalgıç kamera yapımı

Web kamerasını su altı kamerasına yani dalgıç kameraya dönüştürme operasyonu

Web kameranızı su altında çalıştırmanız gereken durumlar olmamıştır belki ama belki de akvaryumunuzun içerisinde çalıştırmak isteyebilirsiniz.
İlk defa Hollanda daki Bright dergisinde yayınlanan bu proje ile basit bir jöle kutusu içerisine web kameranızı yerleştirerek su altı web kamerası yapabilirsiniz.
Bu projeyi fotoğraf makinasını yada normal kameraları kullanarak da yapabileceğiniz için size fikir vermesi amacıyla yayınlıyoruz. Bu arada projenin orijinal yayınlanmış geek deki sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Gerekli malzemeler;
Ucuz web kamerası,
usb uzatma kablosu,
CD kutusunun kapağı,
Jöle kutusu,
Yapıştırıcı, Zımpara, Lehim ve lehim makinası,

Öncelikle web kameramızın dış katmanlarından kurtularak, esas devrenin olduğu kısımı elde ediyoruz.
Daha sonra jöle kutumuzun tabanını maket bıçağı yada benzer bir kesici ile kesiyoruz. CD kapağımızı da bu kestiğimiz yere göre çizerek düzgün bir şekilde çkesiyoruz.Kestiğimiz cd kapağının kenarlarını zımpara ile düzeltiyoruz.
Kestiğimiz parçayı yapıştırıcı ile jöle kutumuza yapıştırıyoruz.


Jöle kutusunun kenarında delik açıyoruz.


Açtığımız bu delikten web kameramızın kablosunu geçireceğiz, fakat bunu yapmak için önce web kamerasının üzerindeki kabloyu uygun yerinden kesiyoruz. Daha sonra usb kablosunu bu delikten geçirerek deliğin çevresini mümkünse suya dayanıklı dolgu maddesi ve yapıştırıcı ile kapatıyoruz.
Silikon da işe yarayabilir.Daha sonra kamerayı kutu içerisine koyum kapağını sıkıca kapatıyoruz. Bu arada kapağa vazelin sürersek sıvı geçmesini de önlemiş oluruz.Dalgıç kameramız artık hazır, eğer daha derinlere daldırma isterseniz kutu altına ağırlık bağlayarak bu işi çözebilirsiniz.
Tekrar hatırlatmada fayda var, bu projeyi kamera ve fotoğraf makinası için de benzer şekillerde kullanabiliriz.

Bu arada projenin orijinal sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar : http://geektechnique.org/projectlab/694/how-to-make-a-cheap-submersible-webcam
İhtiyaç Listesi : Ucuz web kamerası, usb uzatma kablosu, CD kutusunun kapağı, Jöle kutusu, Yapıştırıcı, Zımpara, Lehim ve lehim makinası

Bir cevap yazın