Su geçirmez sualtı kamera çantası

Kameranızı su altında kullanmak istiyorsunuz, su altı kamera kutuları yada çantaları da çok pahalı, o zaman size bu su geçirmez çantayı yapmak düşüyor. Bu proje sayesinde biraz uğraşarak da olsa kendi su geçirmez kamera çantanızı yapabileceksiniz.
İlk önce kamera yı bu çanta içerisinde sabit tutmamıza yarayacak olan dahili kamera braketini yapıyoruz. Bu braketi yapmanın en kolay yolu delrin denen plastik malzemeyi işleyerek olabilir.
Bu malzemeyi demir, çelik, plastik hammaddesi satan büyük hırdavatçılarda bulabilirsiniz.


İlk önce delrin malzemesini ısıtarak (Saç kurutma makinası olabilir) düz levhadan L şeklini almasını sağlıyoruz. Bu arada bu delrin malzemesinin kalınlığı 1-1.5 cm arasında olabilir.


Yukarıdaki gibi L şeklini verdikten sonra iyice soğumasını bekliyoruz, hatta gerekiyorsa suda bekletebilirsiniz.

Daha sonra bu L braket için L şekline getirip şekil verdiğimiz levhayı düzgün bir şekilde zımparalıyoruz.Bu L braket in daire olan kısmının tam orta noktasını tespit ediyoruz.


Daha sonra matkap yardımı ile bu dairenini iç kısmını kameranın optik kısmının büyüklüğüne göre açıyoruz.


Daha sonra bu daire ile aynı ölçülerde L braket den bağımsız bir parça daha çıkartmamız gerekiyor.


Çıkardığımız bu parçayı da ilk parça gibi zımparalıyoruz.


Bu delrin malzemeleri işledikten sonra bu 2 malzeme arasına koyulacak olan saydam cam levhayı kesmeye geldi. Bunu için 5 mm lik cam kullanabiliriz. Bu camı da ilk 2 parçaya uygun bir şekilde daire şeklinde kesmemiz gerekiyor.


Bu işlemlerden sonra montaj için elimizdeki parçalar şunlar olmalı,


Bu arada üstteki resimde gözüken saydam esnek malzeme, esnek pvc diye geçmektedir. Bu malzemenin yerine esnek, su geçirmeyen, plastik ve sağlam bir malzemeyi kullanabilirsiniz.
Ayrıca su geçirgenliğini önlemek için 2 delrin halka arasına, bu iki delrin malzemenin ölçülerine uygun bir plastik, kauçuk conta gerekmektedir.

Yukarıdaki malzemeleri alttaki resimdeki gibi birbirine monte ederek sonuca ulaşıyoruz.

Artık su altında bizi yarı yolda bırakmayacak olan su altı kamera çantamız hazır.

Bir cevap yazın