Teneke sakız kutusundan IPOD pil paketi yapımı

Teneke kutu içerisine sığdırabileceğini piller ile IPOD unuzu her ortamda kolaylıkla şarj edebilirsiniz.

Bu sitedeki, daha doğrusu blogdaki bir proje ile siz de kolay bir şekilde IPOD türü elektronik cihazlar için portatif şarj pili yapabilirsiniz.
Gereken malzemeler;
Firewire Bağlantı noktası ( eğer mp3 playerinizin şarj girişi USB ise siz USB de kullanabilirsiniz.)
Teneke sakız kutusu,
Kablo,
Kutuyu kesmek için ilgili el aleti (dremel)
2 adet 9 V luk pil ve 2 adet 1.5 V luk pil

Öncelikle teneke kutunun kenarında bir yere Firewire bağlantı noktası için yani konnektör için delik açıyoruz ve bu deliğe firewire bağlantı noktasını yerleştiriyoruz. Bu bağlantı noktasını teneke kutuya silikon ile sabitleyebileceğimiz gibi uygun bir yerinden yapıştırabilirsinizde.Daha sonra 2 adet 9 V luk pili birbirine paralel ve 2 adet 1.5 V luk pili birbirine seri bağladıktan sonra bu pil gruplarını birbirine seri bağlıyoruz. Bu şekilde 12 V luk bir voltaj elde edeceğiz.

Bununla ilgili diyagram şu şekilde;


Pilleri birbirine bağlayıp gücümüzü hazırladıktan sonra bu kabloları Firewire çıkışına vereceğiz.

Bir firewire bağlantı noktasının kablolarının şeması aşağıdaki gibi.Pilden gelen + ucu 1 nolu yere, pilden gelen topraklamayı yani – eksi kutbu ise 2 nolu uca bağlıyoruz.
Daha sonra pili kutu içerisinde sıkıştırıp gerekiyorsa sallanmaması, oynamaması için içerisinde biraz köpük strafor koyup kapatıyoruz.MP3 oynatıcımızı şarj edecek olan pil paketimiz artık kullanıma hazır.


Kaynak site burası

Kaynaklar : http://www.chrisdiclerico.com/2004/10/24/ipod-altoids-battery-pack-v2/
İhtiyaç Listesi : Firewire Bağlantı noktası ( eğer mp3 playerinizin şarj girişi USB ise siz USB de kullanabilirsiniz.) ***** Teneke sakız kutusu, ***** Kablo, ***** Kutuyu kesmek için ilgili el aleti (dremel) ***** 2 adet 9 V luk pil ve 2 adet 1.5 V luk pil

Bir cevap yazın