Tenekede tavuk pişirme aparatı yapımı

Pikniklerde, arazide pratik bir şekilde tavuk pişirmek için basit bir aparat. Bu aparata takılan tavuğun üstü bir teneke ile kapatılıp 40-50 dakika pişirildiğinde nefis bir tavuk ızgara yapmış oluyorsunuz.

Türk usulü pikniklerde mangal olmazsa olmaz. En azından pratik olarak tenekede tavuk (diğer isimleri ile: tavuk kapama, çingene tavuğu, teneke kebap…) yapılmalıdır. Ben et içermeyen pikniğe piknik demem. Ne o öyle ekmek arası domates, peynir, karpuz, çay… Bunlar da olsun da bunlar etin yanında salata olsun ancak.

Tenekede tavuk pişirmek son derece pratik. Şurada anlatıldığı gibi bir çubuk çakıyorsun toprağa, üzerine tavuğu oturtup yağ tenekesini de üzerlerine kapatoyrsun ve hafif odun ateşinde 40-50 dakika kadar pişiriyorsun. En pratik yolu bu. Fakat bunda da tavuğun yağı, suyu gibi tercihe bağlı olarak lezzetle yenebilecek yerleri ziyan oluyor. Piyasada çeşidi çok olmasa da bir kaç değişik modelini gördüğüm tavuk pişirme aparatı var. Bunların yapımı oldukça basit. Bir modeli aşağıdaki fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi kendiniz de evde yapabilirsiniz. Nasıl mı, birlikte inceleyelim:

1) Memleketi yabani ot gibi saran ucuzluk pazarlarından, çılgın milyoculardan, japon pazarı vb. gibi yerlerden ucuzundan 18-20 cm çapında bir adet tava alıyoruz. (Ben 3.5 TL’ye aldım ) Sapını da söküyoruz unutmadan.

tenekede tavuk pişirme aparatı yapımı

2) Yine aynı yerlerden bulabileceğiniz şişlerin geçebileceği şekilde karşılıklı olarak 4 adet delik açıyoruz.

tenekede tavuk pişirme aparatı yapımı

tenekede tavuk pişirme aparatı yapımı

3) Bu şişleri bir pense yardımıyla fotoğrafta gördüğünüz gibi eğip büküyoruz.

tenekede tavuk pişirme aparatı yapımı

4) Şekil verilmiş şişleri deliklere takıyoruz. Şişin kendisini yay gibi itmesi sonucu tavadaki deliklere sıkıca tutunuyor.

tenekede tavuk pişirme aparatı yapımı

5) Tavuğumuzu da nazikçe bu aparata geçiriyoruz. Veee işte sonuç !!!

tenekede tavuk pişirme aparatı yapımı

Tercihe bağlı olarak tavaya aldığı kadarıyla soğan, patates, domates, biber, sarımsak vs. de ilave edebilirsiniz. Böylece bir yandan tavuk pişerken diğer yandan da tavuğun yağında diğer malzemeleri pişirebilirsiniz.
Tenekede tavuk / tavuk kapama yapımına dair yazılar için şu linklere bakınız: 1. “Buyrun tenekede tavuğa” 2. “Bir Tavuğun Maceraları, 2. Bölüm : Hamdım, Piştim, Yendim”

Pişirilecek tavuğumuzu aparata taktıktan sonra temiz bir teneke tavuğa temas etmeyecek şekilde üstüne kapatılır. Tenekenin oynamaması, altından veya delik herhangi bir yerinden hava almaması işin püf noktası. Bunun için üstüne ağır bir taş konulması iyi olur. Tenekenin etrafına dizilmiş odunlar tutuşturulur.

Daha sonra ateş çalı çırpı ile beslenerek tavuk hafif hafif pişirilir. Eğer ateş güçlü gelecek olursa bir sopa vasıtasıyla yanmakta olan odunlar tenekenin yanından uzaklaştırılır. Ateşin 40-50 dakika kadar eşit sıcaklıkla yavaş yavaş pişmesi gerekiyor. Tavuk tenekenin içinde kendi yağı ve suyunun buharı ile içten içe pişince ortaya nefis bir tavuk kebabı çıkar.

tenekede tavuk pişirme aparatı yapımı

Afiyet olsun…Kaynaklar : http://www.babamonk.com/2012/05/tenekede-tavuk-pisirme-aparati.html
İhtiyaç Listesi : tava, şiş, delici matkap, pense

Bir cevap yazın