Termosifon ile güneş enerjili su ısıtma sistemi yapımı

Güneş enerjisi ile su tankını ısıtma sisteminin yapım aşamalarının yer aldığı bir proje

Bu sitedeki sıcak su projesi kullanılan atık aletlerle yapıldığı için geri dönüşüm açısından oldukça faydalı, ayrıca güneş enerjisini kullandığınız için de sonuna kadar çevreci bir proje.


üstteki fotoğrafta bayan ın (ki adı Caroline imiş) elinde temizlediği şey termosifon tarzı bir su tankı. Biz de elimizdeki termosifon kazanını bu projede su tankı olarak değerlendirebiliriz. Öncelikle bu su tankının güzelce temizlenmesi gerekiyor, ayrıca dışını da siyah renkli bir boy ile boyamalıyız ki mümkün olan en yüksek ışığı çeksin.Proje nin çalışma mantığı üstteki şemadaki gibi, kutunun içerisine döşenen yansıtıcılardan yansıyan ışık su tankındaki suyu ısıtmaktadır. Görüldüğü gibi su tankına giriş yapan soğuk su girişi altta, sıcak su çıkışı ise üstte olmalı, çünkü ısınan suyun hacmi genişler ve yoğunluğu azalır, yoğunluğu azalan su daima üst kısma doğru hareket eder.Su tankımızın üzerindeki girişler bu şekilde, 2 beyaz bağlantı noktaları su giriş ve çıkışları. Metal olarak gözüken kısım ise taşırtma kısmı, yani içeride hava kalmaması için gereken boşaltmayı yapmamızı sağlar.

Bu girişlere sıcak su ve soğuk su için hortum bağlantılarını yapıyoruz. Sıcak su bağlantısını evin kalorifer tesisatına bağlayabilir, kullanım suyuna ekleyebiliriz. Eğer yerden ısıtmalı bir sistem var ise bu sisteme direkt olarak bağlanabilir.

Kazan yani su tankı için gereken işlemler tamam. Bundan sonra bu su tankını içerisine yerleştireceğimiz ısı yalıtımlı ve yansıtmalı yüzeye sahip odacığı aşağıdaki resimdeki gibi su tankının boyutlarına uygun olarak yapıyoruz.Bu kısımda bu su tankını içerisine yerleştireceğimiz yerdeki ısı kaybını en aza indirgemek için strafor ile bu odacığı kaplıyoruz ki ısıyı sonuna kadar en faydalı şekilde kullanalım.Strafor ile kaplanan bu odacığı uygun koyu renk boya ile boyuyoruz.,Bu arada bu odacık içerisine tankın yüzeyine uygun olarak yapılacak tutucuları yerleştiriyoruz. Daha sonra bu odanın içerisini yansıtıcı levhalarla kaplıyoruz. Tankımızı bu odacığın içerisine yerleştirip üzerini de uygun ölçülerdeki cam ile kaplıyoruz ki rüzgar içeride oluşan ısıyı engellemesin.Bu sistemi evin çatısına değil de evden daha aşağıdaki bir yüzeye kurmakta fayda var. Örneğin 1. kattaki bir daire yada müstaki ev için evin bahçesine yerleştirilebilir. Ana presip ısınan su yükselir, bundan dolayı evin olduğu seviyeden daha altta olmalı ki sıcak suyu kullanalım.
Kaynaklar : http://www.byexample.com/projects/current/batch_collector/
İhtiyaç Listesi : Eski termosifon(su tankı yerine), cam, uygun çerçeve için tahta parçaları, hortum, yansıtıcı panel, strafor köpükler.

Bir cevap yazın