USB LED lamba yapımı

Evrensel seri veri yolu (Universal Serial Bus) olarak bilinen USB bağlantısı, günümüz elektronik cihazların hemen hemen hepsinde bulunuyor. USB, bilgisayar ile çevresel birimler arasındaki iletişimi sağlayan bir bağlantı standardı olarak adlandırılıyor. Bu standart sayesinde yazıcı, tarayıcı, dijital fotoğraf makinesi, hafıza kartı gibi cihazlar, bilgisayar ile çok yüksek hızlarda veri iletişimi geçekleşltirebiliyor. Bu özelliğinden dolayı dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda en az bir tane USB port bulunuyor.
USB bağlantısının önemli bir özelliği de bağlı olduğu çevresel birimlere elektriksel güç sağlayabilecek yapıda olmasıdır. Gelelim işin teknik yönüne ; Her bir USB portundan 5 voltta 100mA akım çekilebiliyor. Porttan çekilen akım, cihaz sayısına göre daha fazla da olabiliyor. Bu sayede, USB porta bağlı bir elektronik cihaz, harici bir güç kaynağına ihtiyaç olmadan çalışlabiliyor. Piyasada USB porttan sağlanan enerji ile çalışan pil şarj cihazı, vantilatör, klavye aydınlatıcı gibi küçük güçlü pek çok cihaz bulunuyor.

USB kablo demetinde aşağıdaki gibi bir yapı söz konusu.
Kırmızı 5 V, Beya kablo ve Yeşil Kablo veri transferi için, Siyah ise GND yan topraklama kablosudur.
Kablonun Kırmızı ve Siyah uçlarını kullanacağımız için diğer uçları önce kendi başlarına, sonrada topluca birbirinden izole etmemiz lazım ki bilgisayarımıza zarar gelmesin.
Devre olarak aşağıdaki şemadaki gibi bir devreyi oluşturmamız gerekiyor.

4 Adet 100R dirençi ve Led lambaları aşağıdaki gibi bağladıktan sonra USB Lambamız hazır hale gelecektir.Şekil deki devre şemasında 4 adet beyaz LED, akım sınırlayıcı dirençler üzerinden 5V’a bağlı olarak görülüyor. LED olarak şiddeti en az 1000mcd olan parlak LED’ler tercih edilmeli. Devredeki dirençler 100 ohm seçildiğinde her bir LED’den yaklaşık 20mA akım geçer. Bu durumda USB porttan çekilen toplam akım 80mA civarında olur. Eğer beyaz LED yerine farklı renkte LED kullanılacaksa, R1, R2, R3, R4 dirençleri yerine
uygun değerde dirençler bağlamak gerekiyor. Örneğin, kırmızı sarı veya yeşil renkli LED’ler için direnç değeri 150 ohm seçilebilir. Mavi renkli LED için ise herhangi bir değişikliğe gerek yok.

USB kablo uygun şekilde hazırlandıktan sonra şekilde verilen devre, küçük boyutlu bir delikli
pertinaks üzerine monte edilir. Ardından, devrenin yerleştirileceği plastik kutunun üst tarafı
na 5mm çaplı matkap ucu ile 4 adet delik açılır. Plastik kutu olarak, piyasada kolaylıkla bulunabilen telefon kutuları kullanılabilir. Lambayı istendiği zaman çalıştırabilmek için kutu üzerine sürgülü tipte bir anahtar bağlanır. Son olarak, USB kablonun kırmızı ve siyah renkli iletkenleri devreye bağlanarak yapım işlemi tamamlanır. Aşağıda ise USB lambanın son hali görülüyor. USB lambanın bilgisayar portuna herhangi bir zarar vermemesi için LED’ler ışık yayarken USB konnektörünü yerinden sökmemek gerekiyor.
Bir cevap yazın