Yüksek güç üreten (23 Amper) 12 V luk güç kaynağı yapımı

2 adet bilgisayar güç ünitesi (PSU) ile 12 V luk 23 Amper lik güç kaynağı yapımı

Bu proje ile elimizde fazladan bilgisayar güç kaynağı (PSU – Power Supply Unit)var ise, bunlardan 2 tanesini birleştirerek yüksek akım verebilecek bir güç kaynağı yapacağız.
Bu yapacağımız güç kaynağı yüksek amper gerektiren uygulamalar için gereklidir. Özellikle yüksek akım çeken müzik sistemlerinin beslenmesi için uygulanabilecek bir projedir.

Proje için gerekenler :
2 Adet Bilgisayar Güç kaynağı,
2 Adet yüksek akım geçmesine müsait (en az 10 ampere dayanıklı) dormal diyot,
Lehim,


Projenin çalışma mantığı 2 adet güç kaynağının paralel bir şekilde bağlanmasına dayanıyor. 2 güç kaynağını paralel bağlarken araya diyotları yerleştirelim ki ters yönlü akımlardan güç kaynaklarımınız korumuş olalım.1. güç kaynağımızdaki 12 V un verebileceği maksimum akım 13 Amper,
2. güç kaynağımızdaki 12 V un verebileceği maksimum akım 10 Amper.

Biz bu proje de daha sık kullanılan 12 V luk çıkışları seçtik. Bu projede 5 Voltluk çıkışları da kullanıp yüksek amperli 5 V çıkış da elde edilebilir.Bilgisayar güç kaynağından çıkan kabloların renklerine göre verdikleri voltajlar şu şekildedir;

Sarı Kablolar : +12 V
Kırmızı Kablolar : +5 V
Siyah Kablolar : Toprak (- uç)
Beyaz : – 5 V
Mavi : -12 V
Turuncu : +3.3 V

Öncelikle güç kaynaklarımızdaki sarı kablolardan herhangi bir tanesini kesiyoruz.
Daha sonra yukarıdaki fotoğrafta gözüktüğü gibi her 2 güç kaynağından 1 er tane sarı kabloyu diyotlara bağlayıp, diyotların da uçlarını birleştiriyoruz. Bu şekilde diyottan çıkan akım her 2 güç kaynağının akımlarının toplamına eşit olmuş oluyor.

Diyotları bağlarken aşağıdaki gibi bağlantı olmasına dikkat ediniz. Oklar akımın yönünü gösterir.


Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi diyotların gri uçları birleşecek uçlardır, akımın aktığı yöne doğru olmalı.Bu birleştirme işleminden sonra tüm bağlantı noktalarını lehimliyoruz. Yüksek akımın geçmesine yardım etmiş oluruz bu şekilde.
Ayrıca bu proje de görüldüğü gibi sarı kabloların sadece 1 er tanesi kullanılmıştır. Oysa sağlıklı olan yöntem güç kaynağından çıkan bütün sarı kabloların uçlarını birleştirip her güç kaynağından 1 er tane kalın sarı kablo demetini yukarıdaki işlemlere tabii tutmaktır. Tüm aynı renk kablolar güç kaynağından aynı noktadan çıkarlar bunun için bu işlemin bir sakıncası yoktur.Bu sarı kablolardan elde ettiğimiz (+) uç olup (-) uç için de 2 güç kaynağının bütün siyah kablolarını diyotsuz bir şekilde birleştirebiliriz.

Bu birleştirme işlemi ile 2 güç kaynağını kullanarak 12 V ve 10+13=23 Amper akım elde etmiş olduk. Burada elde ettiğimi 23 amper güç kaynağının özelliğine göre değişebilir. Bu değer güç kaynaklarının verebileceği maksimum akımlara göre değişir. Bir hatırlatma daha : Bu güç kaynağını 2 den fazla güç kaynağını da aynı yöntemle birleştirerek yapabiliriz.

İhtiyaç Listesi : 2 Adet Bilgisayar Güç kaynağı,2 Adet yüksek akım geçmesine müsait (en az 10 ampere dayanıklı) dormal diyot,Lehim,

Bir cevap yazın