Zeytinyağlı doğal sabun yapımı

Bu projede, ev ortamında zeytinyağlı doğal sabun yapımı anlatılmıştır. İşleme sıfırdan başlanmış, zeytinyağı ve kostik kullanılmıştır.

Proje, aşağıdaki videoda tarafımdan detaylı olarak anlatılmıştır. 

Malzemeler:
*Zeytinyağı
*Kostik(Sodyum Hidroksit)
*Dayanklı kaplar
*Hassas tartı
*Yağlı kağıt
*Karıştırma çubuğu
-Koku, Renk katkı maddeleri- Tercihe Bağlı

Uyarılar:
*Sodyum Hidroksit, tehlikeli ve tahriş edici bir kimyasaldır. Elinize, yüzünüze bulaşmasını engellemek amacıyla koruyucu ekipman kullanımı kesinlikle tavsiye edilir.

*Bu proje rehberliğinde yapacağınız sabunun kullanımı hakkında tüm sorumluluk size aittir. Kendim bu yöntemle yaptığım sabunları kullanıyorum. Ancak işlemler sırasında tartının yanlış tartması gibi basit bir hata bile cildinizi yakan bir sabun yapmanıza neden olabilir. Yasal uyarı olarak bunu belirtmek durumundayım.

Sıkça Sorulan Sorulara Cevap:
*Sodyum hidroksit, tehlikelidir. Ancak sabunlaşma reaksiyonu sırasında giren madde olarak harcanır ve reaksiyon sonunda biter(eğer miktarları doğru ayarlarsak) dolayısıyla elimizde sabunlaşma reaksiyonun ürünleri olan gliserol ve sabun kalır. 
*Atık kızartma yağlarından sabun yapılabilir. Ancak sadece ayçiçek yağı ile yapılan sabunlar biraz daha yumuşak olacaktır. Bu nedenle kızartma yağı kulanmak istiyorsanız önce filtreden geçirin ki kızartma parçaları gitsin. Sonra da başka yağlar ile karıştırarak kullanın. Koku eklediğinizde kızartma kokusu azalacak, sabunlaşma reaksiyonu sonunda ise adeta yok olacak.
İhtiyaç Listesi : zeytinyağı, kostik, tartı, koruyucu ekipman

Bir cevap yazın